Rodiče se často ptají

V čem je skauting odlišný od zájmových kroužků?

Nespornou výhodou skautingu je důraz na všestranný rozvoj dítěte: na skautských akcích není nouze o pohyb, zamyšlení, trénování dovedností, přátelství, dobré skutky nebo spolupráci. To vše pod dohledem dospělých vedoucích – průvodců a mentorů. Proto si vaše dítě ze skautu odnese celoživotní zážitky, silná přátelství, sebedůvěru, samostatnost a hodnotový základ, díky kterému mu nebude cizí pomoc druhým, čest, smysl pro spravedlnost nebo pravdomluvnost.

Nejen díky odborkám dítě získá spoustu nových dovedností, které uplatní i v profesním životě. Foto: Barbora Trojak

Kolik volného času skauting vyžaduje?

Nejdelší dobu mimo domov dítě stráví v létě na táboře. Obvykle 14 dní plných přírody a dobrodružství… a že je tam moc krásně! Foto: David Kolář

Kromě schůzky jednou týdně jezdíme několikrát za rok i na jednodenní a vícedenní výpravy. Letní skautský tábor je 14denní, obvykle jej máme prvních 14 dní v červenci. Po skautském táboře až do začátku září pravidelné schůzky nejsou.

Je ale třeba pamatovat, že skauting je především dobrovolný. Nikdo se nebude zlobit, že se vaše dítě nějaké společné akce nezúčastní. Alespoň za předpokladu, že dítě ze schůzky či výpravy omluvíte řádně a včas.

Účast na skautských závodech není skokem do neznáma. Děti v nich trénují své nabyté dovednosti. Foto: Lukáš Brhlík

Mé dítě má specifické potřeby (dieta, smyslová či pohybová omezení a jiné), je pro něj skauting vhodný?

Ve většině případů ano! Skauting je velice inkluzivním prostředím, ve kterém se na odlišnosti obvykle nehledí. Konkrétní případ však, prosíme, zkonzultujte s vedoucím vybraného oddílu či družiny. Nejen, že tyto skutečnosti je nutné vědět pro bezpečnost všech dětí a přípravu programů, ale také se může stát, že z kapacitních důvodů nebude možné do družiny přijmout např. zcela nesamostatné dítě.

Jak mám postupovat při přihlášení dítěte do oddílu a kdy je to nejvhodnější?

Skautské schůzky jsou plné radosti. Určitě se na nich bude líbit i neskautům. Foto: Zuzana Havlínová

Nováčky přijímáme během celého roku.

Pokud máte zájem o přihlášení dítěte, zkontaktujte vedoucího oddílu či družiny, do které chcete své dítě přihlásit, a domluvte se.

Pokud se dítěti v novém kolektivu zalíbí, dostanete kromě základních informací ohledně potřebného vybavení a dalších tipů pro rodiče nováčků také přihlášku k vyplnění.

Kdo se o děti stará?

Skautští vedoucí pracují jako tým, aby mohli dětem přinést kvalitní, naučný a bezpečný program. Foto: Lucie Horáková

Zodpovědnost za bezpečnost dětí, naplňování výchovných cílů skautingu a fungování oddílu mají dospělí vedoucí – dobrovolníci bez nároku na finanční honorář. Ti mají náležitou kvalifikaci prověřenou speciální zkouškou, která zaručuje, že vedoucí zná například základy pedagogiky, psychologie nebo organizace a práva.

Kromě vedoucích se budete v oddílech setkávat i s rovery a rangers je jim od 15 let výše a pomáhají s vedením družin.

Jak je zajištěna bezpečnost dětí?

Bezpečnost dětí je prioritou všech oddílů a lidí působících v nich. Ačkoli jakákoli rizika nelze vyloučit, dodržováním základních pravidel a zásad je dokážeme úspěšně minimalizovat.

Vzájemná důvěra je jedním z předpokladů bezpečnosti. Foto: Petr Kalousek

Klíčem je vzájemná důvěra rodičů a vedoucích a dostatečná informovanost vedoucích. Obtíže, omezení a specifické potřeby dítěte (diety, smyslová či pohybová omezení, nutnost brát léky aj.) jsou základní důležité informace, které vedoucí musí vědět pro zajištění bezpečnosti jak konkrétního dítěte, tak všech ostatních účastníků dané akce. Znalost limitů a potřeb dětí vytváří bezpečné prostředí, ve kterém se všichni (děti i vedoucí) znají a dobře vědí, co od sebe očekávat a na co být připravení.

Tyto znalosti potřebujeme, protože věříme, že nejlepší ochranou před nebezpečím je dobrá prevence. Jinými slovy, abychom děti mohli naučit, jak se v určitých situacích chovat zodpovědně a bezpečně, musí si danou situaci vyzkoušet. Ať už jde o sekání dřeva sekyrou nebo poskytnutí první pomoci, dětem vše důkladně vysvětlíme, názorně ukážeme a pod dohledem si danou činnost vyzkouší. S dalším tréninkem ji později zvládnou sami, sebejistě a bezpečně.

Skautští vedoucí podstupují průběžné vzdělávání – aby mohli vést oddíl, musí absolvovat zdravotnický kurz a skautské zkoušky.

Je dítě na skautských akcích pojištěno?

Bez pojištění by to nešlo. Ani na suchu, ani ve vodě. Foto: Václav Štěpán

Všechny děti jsou na všech akcích Junáka – českého skauta úrazově pojištěny, a to i v případě, že v danou dobu nejsou členy organizace. Případné čerpání pojistky doporučujeme rodičům řešit přímo s vedoucím oddílu, případně se obrátit na kancelář skautského ústředí.